fbpx

Gitar

GİTAR EĞİTİM SÜRECİ ;

GİTAR EĞİTİMİ 4 KURDAN OLUŞMAKTADIR VE HER BİR KUR 40 HAFTA (10 AY) DEVAM ETMEKTEDİR.

BİR KURU BAŞARI İLE TAMAMLAYAN ÖĞRENCİYE BAŞARI BELGESİ VERİLMEKTEDİR.

4 KUR TAMAMLAYAN ÖĞRENCİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ONAYLI SERTİFİKA VERİLMEKTEDİR.

DOUBLE PROGRAM İLE 10 AYLIK DÖNEMDE 2 KUR ALAN ÖĞRENCİ RESMİ SERTİFİKA PROGRAMINI 2 YILDA TAMAMLAYABİLİR VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ONAYLI SERTİFİKA ALABİLİR.

GİTAR EĞİTİMİNE 7 YAŞTAN İTİBAREN HERKES KATILABİLİR.

GİTAR 1.  – KUR TEMEL EĞİTİM (40 HAFTA )

GİTAR 2. – KUR ORTA SEVİYE (40 HAFTA )

GİTAR 3.  -KUR İLERİ SEVİYE (40 HAFTA )

GİTAR 4. –UZMANLIK (MASTER CLASS) (40 HAFTA )

GİTAR DERS PROGRAMI: GİTAR DERSLERİ HAFTADA 1 DERS SAATİ BİREYSEL GİTAR EĞİTİMİ VE 1 DERS SAATİ SOLFEJ –MÜZİK TEORİSİ ŞEKLİNDE YAPILIR.

(DOUBLE PROGRAMLARDA HAFTADA 2 GÜN 1 SAAT GİTAR EĞİTİMİ YAPILIR)

GİTAR DERSLERİ BİREBİR YAPILDIĞI GİBİ 6 KİŞİLİK GRUP DERSİ OLARAKTA YAPILMAKTADIR..

GRUP DERSLERİ HAFTADA 2 SAAT GİTAR VE 1 SAAT SOLFEJ- MÜZİK TEORİSİ ŞEKLİNDE YAPILMAKTADIR.

1 KURU TAMAMLAYAN ÖĞRENCİYE BAŞARI BELGESİ VERİLİR VE SANAT GECESİNDE SEYİRCİ ÖNÜNDE PERFORMANS YAPMA İMKÂNI SAĞLANIR.

*  *  *  *  *  *  *

GİTAR HAKKINDA

Gitar
Gitar, parmakla veya pena ile çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yan kısımları oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgı türü. Gitarlar genelde altı tellidir ve farklı çeşitlerdeki ağaç türlerinden yapılabilirler. Gitar neredeyse her türlü müzik türünde kullanılan bir müzik aletidir.

Klasik gitar
Klasik gitar, tüm gitar türlerinin atası olarak tanımlanabilir. Gitarın gövdesinin ortasında ses deliği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur. Gitarın telleri titreştiğinde gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan dışarı ses olarak geri çıkar. Klasik gitarda; kalın 3 tel, ipek üzerine sarılmış çelik, ince 3 tel ise naylondur. Genellikle parmak ile çalınır. Klasik gitarda sağ elin görevi daha fazladır. Sağ eli kullanarak gitarda çok farklı ritim ve harmonikler oluşturulabilir. Genelde klasik ve flamenko tarzı müziklerde kullanılır.

Akustik gitar
Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi, klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması, akustik gitarın klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması, akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasını ve sesinin klasik gitardan daha sert ve temiz çıkmasını sağlar. Genellikle akustik gitarların en kalın 4 teli sarımlı çelik, diğer 2 teli ise sarımsız çeliktir. Akustik gitarlar genellikle penayla çalınır. Rock, Blues, ve Caz müzik türlerinde çok kullanılan bir gitar türüdür.

Gitar Çeşitleri

Elektro gitar
Elektro gitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çeviren ve bir amfi yardımıyla akımı yüksek seviyede sese dönüştürebilen gitar türüdür. Diğer gitarlarla elektro gitarların kısımları aynıdır. Ek olarak elektro gitar için birkaç bölüm daha eklenebilir. Bunlar: Tremolo kolu, manyetikler, ses ve ton ayarı, switch…

Bas gitar
Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 7 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız.

Perdesiz gitar
Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında Erkan Oğur, Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Hasan Cihat Örter, Perdesiz Gitar Metodu DVD çalışması yapmıştır. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modelleri üretilmiştir.

Lap steel gitar
Hawaii yöresine ait bir gitardır. Gitar 6, 7 ve 9 telli olarak kullanılmaktadır. Gitar çalınırken genellikle kucaktadır. Diğer gitarlardan farklı olarak, fretlere basılarak değil, gitaristin sol eline takdığı bir metal yardımıyla tellere dokunularak çalınır.

7 telli gitar
7 telli gitar; Klasik gitarda bulunan 6 ana telin (yukarıdan aşağı; mi, la, re, sol, si, mi) haricinde bir kalın veya ince tel daha eklenmesiyle oluşan bir gitar çeşididir.

12 telli gitar
12 telli gitarlarda genellikle çelik teller kullanılır. Folk, blues ve rock and roll tarzlarında kullanılır.

Weissenborn gitar
Weissenborn ya da diğer deyişle H. Weissenborn bir tür lap slide gitardır ve Los Angeles’da 1920’ler ve 1930’larda Hermann Weissenborn tarafından üretilmiştir. Yaklaşık olarak 5000’den daha az sayıda orijinal enstrüman üretilmiştir ve kaç tanesinin halen sağlam kaldığı bilinmemektedir. Marka şu anda reprodüksiyon ürünleri için kullanılmaktadır.

Jazz gitar
Göbekli, boş veya yarı dolu gövdeli ve genellikle caz müzikte kullanılan geniş gövdeli gitar türü.

Gitar Eğitimi

Batı müziğinde klasik gitarı temel düzeyde, genel müzik teori ve tekniklerine uygun olarak çalabilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı programdır.

Konu Başlıkları

Müziğin temel öğeleri, gitar çalmada oturuş ve tutuş tekniği, klasik gitarda I. pozisyon ve ses çalışmaları, klasik gitarda iki partili teknikler, klasik gitarda do majör ve la minör diziler, klasik gitarda sol majör ve mi minör diziler, klasik gitarda fa majör ve re minör diziler, klasik gitarda re majör ve si minör diziler.

Sohbeti başlat.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabirim ?
Powered by