fbpx

Piyano

PİYANO

PİYANO EĞİTİM SÜRECİ;

PİYANO EĞİTİMİ 4 KURDAN OLUŞMAKTADIR VE HER BİR KUR 40 HAFTA (10 AY) DEVAM ETMEKTEDİR.

BİR KURU BAŞARI İLE TAMAMLAYAN ÖĞRENCİYE BAŞARI BELGESİ VERİLMEKTEDİR.

4 KUR TAMAMLAYAN ÖĞRENCİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ONAYLI SERTİFİKA VERİLMEKTEDİR.

DOUBLE PROGRAM İLE 10 AYLIK DÖNEMDE 2 KUR ALAN ÖĞRENCİ RESMİ SERTİFİKA PROGRAMINI 2 YILDA TAMAMLAYABİLİR VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ONAYLI SERTİFİKA ALABİLİR.

PİYANO EĞİTİMİNE 4 YAŞTAN İTİBAREN HERKES KATILABİLİR.

PİYANO 1.  – KUR TEMEL EĞİTİM (40 HAFTA )

PİYANO 2. – KUR ORTA SEVİYE (40 HAFTA )

PİYANO 3.  -KUR İLERİ SEVİYE (40 HAFTA )

PİYANO 4. –UZMANLIK (MASTER CLASS) (40 HAFTA )

PİYANO DERS PROGRAMI: PİYANO DERSLERİ HAFTADA 1 DERS SAATİ BİREYSEL PİYANO EĞİTİMİ VE 1 DERS SAATİ SOLFEJ –MÜZİK TEORİSİ ŞEKLİNDE YAPILIR.

(DOUBLE PROGRAMLARDA HAFTADA 2 GÜN 1 SAAT PİYANO EĞİTİMİ YAPILIR)

1 KURU TAMAMLAYAN ÖĞRENCİYE BAŞARI BELGESİ VERİLİR VE SANAT GECESİNDE SEYİRCİ ÖNÜNDE PERFORMANS YAPMA İMKÂNI SAĞLANIR.

*  *  *  *  *  *  *

PİYANO HAKKINDA

Piyano Piyano ya da nadir olarak kullanılan italyanca ismiyle pianoforte tuşlu bir çalgıdır. Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak sesin meydana gelmesine sebep olur. Tahta çekicin tellere vurmasından dolayı piyano vurmalı müzik aleti olarak adlandırılır. Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır. Solo performanslar, ansambl, oda müziği, eşlik, bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır.

Piyano taşınabilir bir enstrüman olmamasına ve genelde pahalı olmasına rağmen çok yönlülüğü ve aynı anda birçok yerde bulunma özelliği ile dünyanın en yaygın olarak kullanılan enstrümanlarından biridir. Herhangi bir akustik piyano genellikle ses tahtasını ve metal telleri çevreleyen aynı zamanda koruyan ahşap kasadan oluşmakla birlikte 88 tuşa (52 beyaz tuş, 36 siyah tuş) sahiptir. Piyano, tuşlarına basıldığında içerisindeki teller aracılığıyla ses çıkarır çekildiğinde ise teller damper (titreşim azaltan parça) yoluyla susturulur. Fakat pedallar yardımıyla tuşlardan parmaklar kaldırmasına rağmen sesi uzatmak mümkündür.

Piyanoda herhangi bir tuşa bastığımızda keçe ile kaplanmış çekiç o tuşa ait tellere vurur ardından geri gelir ve çekiç eski konumuna gelmesine rağmen teller titreşmeye devam eder bu titreşme bridge ( köprü ) yoluyla ses tahtasına iletilir ve ses tahtası sesi yükselttikten sonra havaya yayar. Parmak tuştan çekildiğinde damper ( titreşim azaltan parça ) tellerin titreşmesini durdurur ve sesi keser. Yukarıda bahsettiğim gibi akustik piyano içerisinde bolca tel bulundurmasına rağmen vurmalı çalgı olarak sınıflandırılır çünkü teller çekme yoluyla ( harpsikord ya da epinet ) gibi değil vuruş yoluyla ses çıkartır. Hornbostel-Sachs enstrüman sınıflandırma sistemine göre piyano chordophone ( telleri ve onu ileten gövdeleri olan enstrümanlar ) olarak sınıflandırılmıştır.

Örneğin arp telleri çekme yoluyla çalınan, gitar telleri tıngırdatma yoluyla çalınan, keman yayı ( arşe ) tellere sürtme yoluyla çalınan, piyano da tellere çekiç ile vurulması yoluyla çalınan chordophone bir enstrümandır. Teknolojik gelişmelerle birlikte chordophone bir enstrüman olan piyano akustik olmasının yanı sıra elektrikli, elektronik ve dijital olacak şekillerde de geliştirilmiştir.

Sohbeti başlat.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabirim ?
Powered by